manželské a předmanželské smlouvy
Webmaster: Mgr., MgA. Pavla Kantorová
Společné jmění manželů lze rozšířit a nebo zúžit smlouvou o změně zákonného manželského majetkového režimu, kterou může sepsat výhradně notář formou notářského zápisu. Zúžení společného jmění manželů znamená, že z již nabytého společného majetku se stane výlučný majetek jednoho z manželů a nebo lze vymezit pravidla, na jejichž základě bude v budoucnu každý z manželů nabývat určený majetek do výlučného vlastnictví. To má smysl zejména ve chvíli, kdy některý z manželů zahajuje podnikatelskou činnost a chce ochránit druhého z manželů před případnými dopady neúspěšného podnikání. Dalším důvodem může být požadavek banky při vyřizování hypotéky, kdy závazek vůči bance uzavírá jen jeden z manželů. Tuto situaci popisuje článek notářské poradny "manželská smlouva". Zúžení SJM je i nástroj, jak zabránit nechtěnému dědění, jsou-li děti z různých manželství.
Obráceně rozšíření společného jmění manželů je takový postup, kdy se z výlučného majetku jednoho z manželů stane majetek ve společném jmění mnaželů. ( Například jeden z manželů zdědil domek po rodičích a manželé si ho chtějí přestavět ze společných finančních prostředků a nadále považovat za společný majetek.)
Smlouvu lze uzavřít i před uzavřením manželství (předmanželská smlouva).
Manželé se mohou rozhodnout, zda chtějí, aby manželská smlouva byla vložena do veřejně přístupného seznamu listin o manželském majetkovém režimu, který vede Notářská komora České republiky. Výhoda spočívá v tom, že pak už nemusejí manželé prokazovat, že třetí straně byla známa skutečnost, že mají odlišně upraveny majetkové poměry manželů. Manželská smlouva je dále vedena v neveřejné evidenci smluv o manželském majetkovém režimu, a to výhradně pro účely dědického řízení.